U Novom Sadu održali smo prvu od četiri radionice u okviru projekta “Jačanje cirkularne ekonomije u Srbiji - nordijska iskustva”. Glavna tema bila je upravljanje bio otpadom, o kojoj su govorili norveški stručnjak Jens Moge i danski eksperti Vini Evers i Mikael Hansen, a među prisutnima bili su i ambasadori Norveške, Danske i Finske, zamenik ambasadorke Švedske u Srbiji, predsednik Skupštine AP Vojvodina Ištvan Pastor, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i sekretar Udruženja usluga Privedne komore Vojvodine Branislav Mamić.
Privredna komora Vojvodine bila je domaćin naše prve radionice čija je glavna poruka bila da se u proces cirkularne ekonomije moraju uključiti svi, od pojedinaca do lokalne samouprave i zakonodavstva, kao i da korišćenje inovacija u poslovanju i drugačija
svest o otpadu i mogućnostima recikliranja i ponovne upotrebe mogu promeniti celu privredu.
”Na putu ka cirkularnoj ekonomiji potrebne su nam inovacije, ali i odgovornost, kako privrednih subjekata, tako i građana jer svi društveni akteri treba da učestvuju u ovom procesu. Svako u ovom procesu ima svoju ulogu, lokalne uprave treba da uspostave zakonodavni okvir, civilno društvo da prihvati i učestvuje, a privrednici treba da sprovedu tehnologije i modele proizvodnje”, rekao je ambasador Norveške u Srbiji Jørn Gjelstad.
Govoreći o značaju saradnje sa nordijskim zemljama u cirkularnoj ekonomiji sekretar Udruženja usluga Privedne komore Vojvodine Branislav Mamić rekao je da ”koristeći nordijska iskustva i stručna znanja možemo da uštedimo vreme i resurse na našem putu razvoja cirkularne ekonomije”. On je dodao da je važno motivisati mlade ljude da se uključe u taj proces.
O značaju razvoja svesti o ponovnoj upotrebi proizvoda kod dece i mladih govorila je ambasadorka Danske u Srbiji Susanne Shine. Ona smatra da je suština da se vratimo ranijim konceptima i da se ne držimo linearne ekonomije u kojoj stvari koristimo i bacamo. ”Treba da razmislimo šta i kako možemo da recikliramo i da ponovo koristimo, šta može da se preradi i ponovo postane upotrebivo i vrati se u tokove ekonomije”.
“Otpad treba da posmatramo kao prednost i da ga koristimo kao ekonomski potencijal. Minus treba da postane plus. Moramo menjati navike i razmišljanja, to je naša obaveza prema novim generacijama”, rekao je gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
Predsednik Skupštine AP Vojvodina Ištvan Pastor, ocenio je da se pojam cirkularne ekonomije najjednostavnije može objasniti kao krug između proizvodnje otpada i same proizvodnje. “To je društveni napor vraćanja normalnosti, modernizacija je doprinela da se normalnost izgubi, pa novi modernizam treba da je povrati”, istakao je on.
O bio otpadu ali i drugim važnim temama koje se tiču cirkularne ekonomije, nastavljamo da govorimo na radionicama u Kragujevcu, Nišu i Beogradu, koje u okviru projekta “Jačanje cirkularne ekonomije u Srbiji - nordijska iskustva”, sprovodimo u saradnji sa Ambasadama Danske, Finske Norveške i Švedske i uz podršku Nordijskog saveta ministara.